Linux Notları

LİNUX NOTLARI
NEDİR?

Linux nasıl kurulur bilmiyor musunuz? .exe dosyaları açılmıyor mu? Doğru yerdesiniz!

Linux Notları sitesi olarak kuruluş amacımız son kullanıcı Linux severlere Linux kurulumundan kullanımına tüm detayları öğrenebilecekleri bir platform oluşturmaktır. Kurulum rehberleri, ne, nedir ve nasıl yapılır yazıları ile günlük Linux kullanımınızı kolaylaştırmak ve Linux dağıtımlarını ana işletim sistemi olarak bilgisayarınızda kullanmanızı sağlamak istiyoruz.

Neden Linux?

Ücretsiz

Linux çekirdeği Windows’un aksine herkes için ücretsizdir ve ücretsiz kalmaya devam edecektir. Apple’ın işletim sistemi mac OS, Apple donanımları ile beraber ücretsiz gelmektedir. Fakat ihtiyacınız olmayan donanımlar için neden para ödeyesiniz? Özellikle sunucu tarafında oldukça popüler olan Linux, Unix’in yapabildiği herşeyi ücretsiz bir şekilde sizlere sağlamaktadır. Çoğu Linux dağıtımını ücretsiz olarak indirip deneyebilir ve beğenmediğiniz takdirde bir başka dağıtımı indirip kurabilirsiniz.

Açık Kaynak

Linux çekirdeği açık kaynaktır. Linux çekirdeğinin kaynak kodları GPL lisansı ile herkese açık halde yayınlanmaktadır. Herkes Linux kaynak kodlarını indirebilir, kodlarda değişiklikler yapabilir ve hatta kendi Linux sürümünü çıkarabilir.

Güvenlik

Windows kullanıcılarının virüslere karşı koruma olmadan bilgisayarlarını kullanmalarını bekleyemezsiniz. Windows gibi mac OS işletim sistemi de virüslere karşı savunmasızdır. Linux ise oldukça güvenlidir. Linux için de saldırılar ve virüsler vardır. Fakat Linux dağıtımlarının yapısı gereği kullanılan paket yönetim sistemleri, depolar ve diğer özellikler Windows ve mac OS’e göre onu daha güvenli bir işletim sistemi haline getirmiştir.

Kararlılık

Linux oldukça güvenli, kararlı ve daha az hata veren bir yapıya sahiptir. Microsoft bile Azure Cloud Computing hizmetlerini Linux sunucular üzerinden sağlamaktadır. Çoğu bulut sistem firmaları sunucu tarafında Linux tercih etmektedir. Linux’u senelerce kullanabilirsiniz. Sisteminiz ilk kurduğunuz gün gibi hızlı bir şekilde çalışacaktır. Windows işletim sistemini hızlandırmak için her zaman sistemi en baştan kurmanız gerekecektir.

Herhangi Bir Donanımda Çalışabilme

Windows’un her yeni sürümü ile birlikte bazı donanımların destekleri kesilmektedir. Ayrıca mac OS ise sadece Apple donanımlarında çalışmaktadır. Linux ise neredeyse herhangi bir donanım ile çalışabilmektedir.