Linux Nedir?

Linux Notları’na hoşgeldiniz. Daha önceleri de yayın hayatında olan bu sayfayı tekrardan ayağa kaldırmaya karar verdim.

İlk yazımız olarak da Linux nedir sorusunun cevabını vermenin daha doğru olacağını düşündüm. Nedir bu Linux? Yenir mi? Heryerde duyduğunuz ve hayatımıza farkında olsak da olmasak da giren bu Linux ne olabilir?

 

Linux Nedir? Yenir mi?

Sanılanın aksine Linux bir işletim sistemi değil, işletim sistemi çekirdeğidir. İşletim sistemi dediğimiz şeyler, aslında Linux çekirdeği etrafında kurulmuş dağıtımlardır. Linux çekirdeğine eklenen bileşenler ile Linux dağıtımları yani Linux işletim sistemi oluşuyor.

Linux, 1991 yılında Finlandiyalı Linus Torvalds ismindeki öğrenci tarafından kişisel bir proje olarak başladı. Bugün 23 milyondan fazla kaynak koda sahip olan Linux, binlerce geliştirici tarafından geliştiriliyor.

En basit ve kısa olarak Linux’un ne olduğunu bu şekilde açıklayabilirim. Yazının ve sitenin geri kalanında, Linux ile ilgili birçok bilgi edinebileceğiniz yazı ve videolar olacak.

Cevabını merak ettiğiniz Linux ile alakalı birçok sorular var. Linux’u kim geliştirdi ve geliştiriyor? Linux’un avantajları ve dezavantajları neler? Neden Linux kullanmalıyız ya da neden Linux kullanmamalıyız? vb. birçok soruyu sizlere zaman içerisinde cevaplamaya çalışacağım.

Bu yazıyı daha çok bir harita olarak kullanıp, Linux ile alakalı öğrenmek istediklerinize rehber olması için sürekli olarak güncelleyeceğim. Siteyi bir Linux not defteri olarak görmenizi, bu yazıyı ise o not defterinin İçindekiler bölümü olarak kullanmanızı isteyeceğim.

 

İçindekiler

 

Eğer sizin de cevaplanmasını istediğiniz, merak ettiğiniz Linux ile alakalı konular var ise; yorumlar bölümünden iletebilirsiniz. Ayrıca Linux Notları Facebook sayfasını beğenebilir, Linux Notları Twitter hesabını takip edebilirsiniz.

 

Bir internet sitesini ayakta tutmak, özellikle ikinci bir iş olarak zor bir süreç. Eğer sitenin devamlılığı olsun istiyorsanız, lütfen beni Patreon üzerinden destekleyin.

3 thoughts on “Linux Nedir?

  1. Pingback: Linux Nasıl Okunur? Nasıl Telaffuz Edilir? - Linux Notları

  2. Pingback: Linus Torvalds Kimdir? Linux'un Babası - Linux Notları

  3. Pingback: Linux Nasıl Kurulur? - Linux Kurulum Rehberi - Linux Notları

Add Comment