Linux Notları

Linux Nasıl Okunur? Nasıl Telaffuz Edilir?

İlk yazımız olan Linux Nedir? ile Linux’un ne olduğunu öğrenmiştik. Gelin şimdi de Linux nasıl okunur ve Linux nasıl telaffuz edilir öğrenelim.

Öncelikle Linux isminin nereden geldiğine dair kısa bir anekdot paylaşalım. İlk başlarda Linus, geliştirdiği çekirdek için “free¹ ve “freak² kelimelerinden oluşan Freax ismini vermek istemiş. Sondaki X harfini ise Unix benzeri olduğunu vurgulamak için koymuş. Fakat; Linus’un arkadaşı Ari Lemmke, çekirdeğin dağıtımı için FTP sunucuda linux diye bir klasör oluşturunca, Freax yerine Linux ismini kullanmışlar.

Genelde linaks, laynaks vb. şekillerde telaffuz edilen Linux kelimesini, kullandığımız dil olan Türkçe’nin ilk öğrendiğimiz “Yazıldığı şekilde okunur.” kuralına uyarak aynen yazıldığı şekilde okumamız yeterli. Türkçe’de X harfi yok fakat, iks olarak seslendirdiğimiz X harfi ile birlikte Linux kelimesini linuks (telaffuz: Lin-uks) olarak okuyabilir ve telaffuz edebiliriz.

Bu kadarı yetmez diyerek, gelin bir de Linux nasıl okunur Linux’un babası Linus Torvalds’dan dinleyelim. Linux kelimesini, Linux’un isim babası ve mucidi Linus Torvalds’dan başka kim daha iyi okur ve telaffuz edebilir ki!

“Hello, this is Linus Torvalds, and I pronounce Linux as Linux.”

 

  1. free serbest, bağımsız
  2. freak – düşkün/meraklı; ilginç konularla ilgilenen, eksantrik

 

Diğer Yazılar