Linux Notları

Linux Nasıl Okunur? Nasıl Telaffuz Edilir?

Linux Nedir? biliyoruz. Peki doğru telaffuz ediyor muyuz? Linux nasıl okunur gelin Linus Torvalds‘ın kendi sesinden öğrenelim.

Öncelikle Linux isminin nereden geldiğine dair kısa bir anekdot paylaşalım. İlk başlarda Torvalds, geliştirdiği çekirdek için “free¹ ve “freak² kelimelerinden oluşan Freax ismini kullanmak istemiş. Sondaki X harfini ise Unix benzeri olduğunu vurgulamak için koymuş. Fakat; Torvalds’ın arkadaşı Ari Lemmke, Linux’un dağıtımı için FTP sunucusunda linux diye bir klasör oluşturunca, Freax yerine Linux ismini kullanmışlar.

Genelde linaks, laynaks vb. şekillerde telaffuz edilen Linux kelimesini, kullandığımız dil olan Türkçe’nin ilk öğrendiğimiz “Yazıldığı şekilde okunur.” kuralına uyarak aynen yazıldığı şekilde okumamız yeterli. Türkçe’de X harfi yok fakat, iks olarak seslendirdiğimiz X harfi ile birlikte Linux kelimesini linuks (telaffuz: Lin-uks) olarak okumalı ve telaffuz etmelisiniz.

Bu kadarı yetmez diyerek, gelin bir de Linux’un nasıl okunduğunu Linux’un babası Linus Torvalds’dan dinleyelim. Linux kelimesini, Linux’un mucidi Linus Torvalds’dan başka kim daha iyi okur ve telaffuz edebilir ki!

“Hello, this is Linus Torvalds, and I pronounce Linux as Linux.”

 

  1. free serbest, bağımsız
  2. freak – düşkün/meraklı; ilginç konularla ilgilenen, eksantrik

 

Diğer Yazılar