Linux Notları

Linux ISO Dosyası USB Belleğe Nasıl Yazılır?

Kurulumunu yapmak istediğiniz Linux dağıtımının ISO dosyasını öncelikle USB belleğe yazdırmanız gerekiyor. Bu sayede Linux kurulumuna başlayabilirsiniz. Yazımızda Linux ISO dosyası USB belleğe nasıl yazılır öğreneceğiz.

 

USB Belleğe Kurulum Öncesi Yapmanız Gerekenler

USB belleğe kurulum öncesi hazırlamanız gereken 3 şey var. Bunlar;

  • En az 8 GB bir USB bellek
  • Kurulumunu yapacağınız Linux dağıtımının ISO’su
  • Rufus USB bellek kurulum programı

USB belleğinizi A101 ya da Bim’den bile alabilirsiniz. Marka farketmez fakat Kingston tercih etmenizi öneririm. Kurulumunu yapacağınız Linux dağıtımının ISO’sunu önceden indirmiş olmanız gerekiyor. ISO’yu USB’ye kurmamızı sağlayacak olan Rufus adlı programı ise buradan indirebilirsiniz.

 

Linux ISO Dosyası USB Belleğe Nasıl Yazılır?

İndirdiğimiz Rufus programını açtıktan sonra aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi bir arayüz bizi karşılıyor olacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aygıt yazan yerde ISO’yu kuracağımız USB belleğin seçili olduğundan emin olun.

Önyükleme seçimi kısmında ise Disk ya da ISO imajı seçeneği seçili olsun. Sağ tarafında bulunan SEÇ tuşuna basarak kurulumunu yapmak istediğiniz dağıtımın ISO’sunu seçebilirsiniz.

Disk bölüm düzeni kısmını ise BIOS’unuza uygun olarak MBR ya da GPT seçmeniz gerekiyor. Bkz: MBR ve GPT Arasındaki Fark Nedir?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biçimlendirme Seçenekleri kısmındaki değerleri değiştirmenize gerek yok. Sağ alt köşede bulunan BAŞLAT tuşuna basarak ISO’nun USB belleğe kurulumunu başlatabilirsiniz.

Rufus; kuruluma başlamadan önce bazı onaylar alacak veya indirmeler yapacaktır. Bunları öntanımlı değerlerinde bırakıp onaylayarak geçebilirsiniz.

Durum kısmından kurulum sürecini takip edebilirsiniz.

HAZIR yazısını gördüğünüz zaman Rufus’u KAPAT tuşu ile kapatabilirsiniz.

Önemli! Linux dağıtımını başka bir bilgisayara kuracaksanız, USB belleği çıkarmadan önce Güvenli Kaldır seçeneği ile USB belleği çıkarmayı unutmayın.

 

Anlattıklarım 7 ve üzeri Windows sürümleri için geçerlidir. Eğer mac OSX kullanıyorsanız, Rufus yerine balenaEtcher programını kullanmanızı öneririm. Buradan indirebilirsiniz. Rufus’dan daha basit ve kolay bir arayüze sahip olan balenaEtcher ile kolayca USB belleğinizi Linux dağıtımı kurulumu için mac OSX üzerinde hazırlayabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken Select image kısmından ISO’yu seçmeniz, Select drive kısmından kurulumun yapılacağı USB belleği seçmeniz ve Flash! tuşuna basarak kurulumu başlatmanız olacaktır.

Diğer Yazılar