Linux Notları

Linus Torvalds Kimdir? Linux’un Babası

Linux nedir diye sorduk ve cevabını öğrendik. Peki Linux’un babası Linus Torvalds kimdir?

 

Linus Torvalds Kimdir?

Linus, 1969 Finlandiya doğumlu bir yazılım mühendisi ve Linux çekirdeğinin mucidi; tabiri caizse Linux’un babası.

Linux çekirdeği dışında, sürüm kontrol sistemi Git de Linus’un eserlerinden biri. Hobileri arasında aletli dalış olan Linus, kayıt ve planlamaya yardımcı olması için Subsurface isimli bir yazılım da geliştirmiş.

 

Linus Torvalds Hayatı

Linus Torvalds, 28 Aralık 1969 Helsinki, Finlandiya doğumludur. Gazeteci Anna ve Nils Torvalds’ın oğludur. Linus isminin, Nobel Kimya ödüllü Amerikalı Linus Pauling’den geldiğini fakat; bir söyleşide Linus the Peanuts isimli çizgi film karakterinden de gelmiş olabileceğini belirtmiştir.

1988-1996 yılları arasında Helsinki Üniversitesi’nde okuyan Linus Torvalds, Bilgisayar Bilimi Master ı ile mezun olmuştur. 1989 yılında 1 sene kadar zorunlu askerlik hizmeti yapan Torvalds, 1990’da tekrar üniversiteye dönmüştür. Linus Torvalds, Master tezini Linux üzerine yapmıştır. Linux: A Portable Operating System isimli Linus Torvalds’ın yazdığı teze göz atmanızı tavsiye ederim.

Linus Torvalds’ın bilgisayarlara ilgisi, Commodore VIC-20 ile 11 yaşındayken başlamış. İlerleyen zamanlarda farklı programlar yazan Linus Torvalds, Pac-Man klonu olan Cool Man isimli bir oyun da yazmış. 1991 yılında satın aldığı IBM PC ile Linux’un temellerini atmaya başlamış.

 

Linux

Linus Torvalds; Linux’un ilk prototip sürümlerini, IBM PC aldığı yıl yayınlamaya başlıyor. Linux 1.0‘ı, 14 Mart 1994’de yayınlıyor.

ilk linux duyuru epostası
Linus Torvalds’ın Linux’u duyurduğu ilk eposta

 

Yukarıdaki eposta, Linus Torvalds’ın Linux’u duyurduğu ilk eposta. Linus Torvalds attığı epostada Linux’dan, büyük bir şey olmadığını ve sadece hobi amaçlı yaptığını belirtiyor.

Daha sonra bir arkadaşı ile Özgür Yazılım gurusu Richard Stallman’ın konuşmasına katılan ve GNU Projesi hakkında bilgiler edinen Linus Torvalds; Linux çekirdeğini, Stallman’ın GNU Genel Kamu Lisansı sürüm 2 (GPLv2) lisansı ile dağıtmaya başlıyor.

Şimdilerde Linux Foundation tarafından sponsor olunan Linus Torvalds, tam zamanlı olarak çalışıyor. Dünyanın her yerinden Linux çekirdeğine katkıda bulunanların kodlarını inceleyerek, neyin eklenip neyin çıkarılacağına karar veriyor.

 

Linus Torvalds; yazılım geliştirmenin doğru yolunun özgür yazılım ile olacağına inansa da, yapılan iş için en iyi araçları kullandığını söylemiştir. Bunlara sahipli yazılımlar da dahil.  Hatta; Linux çekirdeği geliştirmesi sırasında kullandığı sahipli bir yazılım olan BitKeeper yüzünden bolca eleştiri alan Linus Torvalds, bunun üzerine Git isminde açık ve özgür bir sürüm kontrol yazılımı geliştirmiştir.

 

 

Diğer Yazılar