Linux Notları

En Popüler Linux Dağıtımları 2024

2024’te kullanılabilecek en popüler Linux dağıtımları neler diye soracak olursanız, sizler için dağıtım listesi hazırladık.

Linux, açık kaynaklı bir işletim sistemi çekirdeğidir. Linux dağıtımları ise bu çekirdeği kullanarak oluşturulmuş işletim sistemleridir. Kullanacağınız Linux dağıtımlarını nerede ve ne için kullanacağınıza göre seçebilirsiniz. Masaüstü, dizüstü veya sunucu da mı kullanacaksınız? Yoksa ofis işleri, oyun veya günlük kullanım için mi Linux kurulumu yapacaksınız? Öncelikle bu sorulara cevap vererek doğru Linux dağıtımını seçebilirsiniz.

 

En Popüler Linux Dağıtımları 2024 Liste

Dağıtım Kime Uygun? İndirme Linki
Ubuntu Yeni başlayanlar Ubuntu İndir
elementary OS Yeni başlayanlar elementary OS İndir
Pop!_OS Yeni başlayanlar Pop!_OS İndir
Linux Mint Yeni başlayanlar Linux Mint İndir
Fedora Orta düzey kullanıcılar Fedora İndir
Debian Orta düzey kullanıcılar Debian İndir

 

Ubuntu

en popüler linux dağıtımı ubuntu masaüstü ekran görüntüsü

Ubuntu, Linux’a yeni başlayanların kolaylıklar kurup kullanabileceği bir Linux dağıtımı. İnternet üzerinde Türkçe olarak destek bulabileceğiniz nadir dağıtımlardan. Ubuntu’nun iki versiyonu bulunuyor. 6 ayda bir yayınlanan, içerisinde en son sürüm yazılımları barındıran, 9 ay boyunca destek alan ara sürüm ve iki yılda bir yayınlanan LTS (Uzun Süreli Destek, Long Term Support) adı verilen 5 yıl boyunca güncelleme desteği sunan ana sürüm.

Ubuntu’nun sürüm numaraları, çıktığı yıl ve ayı işaret eder. Örnek olarak şu an 22.04 LTS ana sürümü 2022’nin 4. ayında yayınlandı. Son ara sürüm olan 23.10 ise 2023’ün 10. ayında yayınlandı. 2024’ün 4. ayında yayınlanacak olan 24.04 sürümü ise yeni ana sürüm olacak.

Hangi Ubuntu Sürümünü Kullanmalıyım?

Linux Notları olarak tavsiyemiz, ana sürüm olan LTS sürümlerini kullanmanız olacaktır. 5 yıl boyunca güncelleme alabiliyor olması tercih sebebidir. Deneme amaçlı ara sürümleri de kullanabilirsiniz.

 

elementary OS

elementary os masaüstü ekran görüntüsü

elementary OS, Ubuntu’yu baz alan bir Linux dağıtımıdır. Ubuntu yazılım paketlerini ve depolarını kullanmasının yanında görünüm ve kullanım amacı olarak Ubuntu’dan ayrılmaktadır. Pantheon masaüstü ortamını kullanmasından ötürü oldukça hafif bir dağıtım olan elementary OS, düşük özelliklere sahip bilgisayarlarda da kullanılabilmektedir. Her ne kadar internette mac OS işletim sistemini kopyaladıkları söylense de, kullandıkça farkedeceksiniz ki bu doğru değil. Benzerlikleri olsa da asıl kullanım kolaylığına ve güzel bir görünüme odaklanılan bir Linux dağıtımı. Ubuntu tabanlı olması sayesinde, herhangi bir sorunla karşılaşıldığında Ubuntu için verilen çözümlerin hepsini uygulayabilirsiniz.

elementary OS Nasıl İndirebilirim?

elementary OS indirmek için websitesine gittiğinizde sizden belli bir miktar para istediğini göreceksiniz. Dilerseniz kendi belirlediğiniz bir miktarı yazabilir ya da 0 (sıfır) yazarak bedava bir şekilde indirebilirsiniz. Deneyip kullanmaya karar verirseniz, ufak da olsa bir miktar ödeme yaparak geliştirilmesine katkıda bulunabilirsiniz.

 

Pop!_OS

pop!_os masaüstü ekran görüntüsü

Pop!_OS, System76 bilgisayar üreticisi tarafından kendi donanımlarında öntanımlı olarak kurulu gelen bir Linux dağıtımıdır. elementary OS gibi Pop!_OS’de Ubuntu tabanlı bir dağıtımdır. Donanım üreticisi System76 tarafından finanse edildiğinden dolayı günlük ve ofis işleri dışında oyun bilgisayarlarınızda rahatlıkla kullanabileceğiniz bir dağıtımdır.

 

Linux Mint

linux mint masaüstü ekran görüntüsü

Linux Mint’de Ubuntu tabanlı bir Linux dağıtımı. Gnome Shell masaüstü ortamını kullanmak istemeyen kullanıcılara, Gnome2 masaüstü ortamını sunan bir dağıtım. Kurulum, kullanımı kolay ve birçok özelleştirme ile beraber geliyor.

 

Fedora – En Popüler Linux Dağıtımı*

en popüler linux dağıtımı fedora masaüstü ekran görüntüsü

Linux Notları ekibi olarak bizim tercihimiz ve bizce en popüler Linux dağıtımı Fedora. Tamamen özgür ve açık kaynak yazılımlarla gelen Fedora (gerekli birkaç ayarlama ile bunu değiştirebilirsiniz) stabil ve güvenli dağıtımların başında geliyor. Özellikle Thinkpad serisi bir dizüstü bilgisayarınız varsa, hiç düşünmeden Fedora kurabilirsiniz. Kurulumu ve nispeten kullanımı da kolay olan Fedora, bazı ayarlamalar ve uygulama kurulumları için sizi terminal kullanımına zorlayabilir. Fakat kim stabil bir Linux dağıtımı istemez ki!

 

Debian

debian masaüstü ekran görüntüsü

Bize kalırsa kurulumu kolay ama kullanımı zor olan bir dağıtım Debian. Felsefesi gereği tamamen açık kaynak ve özgür yazılımlara ve yazılım deposuna sahip Debian’ı bir bilgisayar kurduğunuzda, donanım sürücüleri için de özgür sürücüleri kullanmanızı istiyor. Bu felsefesi onu kaya gibi sağlam yapsa da, yeni başlayan kullanıcılara önermiyoruz.

 

En Popüler Linux Dağıtımlarını Nereden İndirebilirim?

Linux dağıtımı indirmek için Dağıtım İndirme Merkezi‘mizi ziyaret edebilirsiniz. Linux dağıtımlarının en son yayınlanan sürümlerinin indirme sayfalarına tek tuşla erişebilirsiniz.

 

*Linux Notları ekibi olarak Fedora’yı en popüler Linux dağıtımı olarak seçmemizin başlıca sebepleri özellikle dizüstü bilgisayarlarla olan uyumluluğu, yeterince stabil olması ve güvenlik özellikleri başta geliyor.

Diğer Yazılar