Linux Notları

BIOS Boot Ayarı Nasıl Yapılır?

BIOS ayarlarına nasıl girilir öğrenmiştik. Şimdi ise Linux kurulumu için, bilgisayarımızı Linux kurulum USB’sinden nasıl başlatabileceğimizi öğrenelim. Bunun için BIOS boot ayarı nasıl yapılır yazımızla karşınızdayım.

NOT: Yazıda BIOS ile alakalı resimli anlatım yapılmamıştır. BIOS ekranları modelden modele değişiklik gösterdiğinden dolayı, teorik olarak anlatılmıştır.

 

Neden BIOS Boot Ayarı Yapmalıyız?

BIOS sayesinde bilgisayarımızı açtığımız zaman; sabit disk, CD sürücü, ağ bağlantısı ya da USB bellek gibi medya ortamlarından hangisi üzerinden başlaması gerektiğine dair ayarlamaları yapabiliriz.

Normalde bilgisayarınız sabit disk üzerinden başlayacak şekilde ayarlanmıştır. İşletim sistemi kurulumu ve bazı özel durumlar için, bilgisayarınızı sabit disk dışındaki diğer medya ortamlarından başlatmanız gerekebilir.

 

BIOS Boot Ayarı Nasıl Yapılır?

BIOS’a giriş yazımızı baz alarak BIOS’a girdiğinizi varsayıyorum. Öncelikle çoğu BIOS içerisinde sadece klavye ile işlem yapabilirsiniz. Kullanacağınız tuşlar;

  • Yön tuşları (gezinti için)
  • TAB tuşu (sekmeler arası dolaşma)
  • F5-F6 ya da Eksi (-) Artı (+) tuşları (sıralama değiştirme)
  • Enter tuşu (giriş)
  • F10 tuşu (kaydetme)

Yön tuşları ile ekrandaki ayarlar arasında yukarı aşağı hareket edebilirsiniz. Değiştirmek istediğiniz ayara gelip Enter‘a bastığınız zaman açılacak olan ekranda yine yön tuşları ile istediğiniz ayarı seçip Enter ile değişiklik yapabilirsiniz. TAB tuşu ile ekranın en üstünde bulunan sekmeler arasında gezinebilirsiniz. Bazı ayar ve sıralamaları F5-F6 ya da Eksi (-) Artı (+) tuşları ile değiştirebilirsiniz.

Tuşlar bu kadar. BIOS açıldığı zaman, TAB ya da sağ-sol yön tuşları ile BOOT sekmesine gelip, Boot Order‘a Enter ile giriş yapıyorsunuz. Bazı BIOS’larda bu Boot Device Priority olarak da çıkabilir. Açılacak olan listede; USB belleğin üzerinde aşağı-yukarı yön tuşları ile gelip, F5-F6 ya da Eksi (-) Artı (+) tuşları ile ilk sıraya taşıyorsunuz. Taşıma işlemi sonrası F10 tuşu ile yeni yaptığınız sıralamayı kaydederek, BIOS’tan çıkış yapıyorsunuz.

Oldukça kolay bu işlem sayesinde, bilgisayarınızı kurulum USB’sinden başlatabilirsiniz.

Bu işlemi, işletim sistemi kurulumu sonrasında eski haline getirmeyi unutmayın. Yoksa bilgisayarınız kurulumunu yaptığınız işletim sistemi ile açılmayacaktır. Bu sefer, sabit diski aynı şekilde en üst sıraya taşımanız gerekiyor.

 

BIOS’unuz farklı ise ya da değişiklik yapamazsanız, yorumlar kısmından bizlere yazarak yardım isteyebilirsiniz. Yorum atarken, bilgisayarınızın marka ve modelini belirterek, daha sağlıklı ve kolay bir şekilde yardımcı olmamızı sağlarsınız.

 

 

Diğer Yazılar