Linux Notları

APT Cache Nasıl Temizlenir?

Ubuntu ve Ubuntu türevi Linux dağıtımı kullananlar için apt cache nasıl temizlenir ondan bahsedeceğim. Direkt olarak apt cache nasıl temizlenir diye soracak olursanız

sudo apt-get clean

komutunu vererek apt cache temizliği yapabilirsiniz. Peki apt cache nedir, neden kullanılır ve neden temizleme ihtiyacı duyacaksınız? Tüm bunlara cevap verdiğim yazının devamını okuyabilirsiniz.

Yazıda Ubuntu dağıtımını referans olarak alsam da Debian, Debian tabanlı dağıtımlar ve Ubuntu tabanlı dağıtımlara da uygulayabilirsiniz.

 

APT Cache Nedir ve Neden Kullanılır?

Uygulama Merkezi’nden ya da apt-get komutu ile terminalden bir uygulama yüklediğinizde, apt paket yöneticisi uygulamayı ve bağımlılıklarını .deb formatında indirir ve /var/cache/apt/archives yolundaki archives klasöründe tutar.

apt paket yöneticisi, deb paketlerini indirme sırasında /var/cache/apt/archives/partial yolundaki partial klasöründe tutar. deb paketleri tamamen indikten sonra ise /var/cache/apt/archives yolundaki archives klasörüne taşınır.

deb paketlerinin ve bağımlılıklarının indirme işlemi tamamlandıktan sonra, uygulamalar bu deb paketlerinden kurulur.

 

Neden Yüklenen Uygulamaların .deb Paketleri Cache Üzerinde Tutulur?

Kurulum için indirilen .deb paketleri, kurulum sonrası sistemden silinmez. Kurulumu yapılan uygulamayı sistemden kaldırdıp tekrar kurmak istediğinizde, apt paket yöneticisi öncelikle /var/cache/apt/archives yolundaki archives klasörüne bakacak ve eğer indirmek istediğiniz uygulamanın .deb paketi burada varsa ve dağıtımın deposundaki .deb paketi ile aynı sürüme sahipse indirme işlemi yapmak yerine buradan kurulum yapacaktır.

Bu sayede kurulum, indirme işlemi olmadığı için daha hızlı sürecektir.

 

APT Cache Temizlenmeli Mi?

APT cache’in temizlenip temizlenmeyeceği tamamen size ve sisteminize bağlı. Eğer sisteminizde yeterli boş alan kalmadıysa, apt cache temizliği yaparak sistem diskinizde yer açabilirsiniz.

sudo du -sh /var/cache/apt/archives

komutunu vererek, sisteminizde yapılan güncelleme ve uygulama kurulumları sonrası ne kadar alan kullanıldığına bakabilirsiniz.

Bazen buradaki .deb paketlerin toplam boyutu GB’larca olabilir ve size ekstradan disk alanı olarak geri dönebilir.

 

APT Cache Nasıl Temizlenir?

Eğer apt cache temizliği yapmak istiyorsanız, yazının başında da belirttiğim üzere

sudo apt-get clean

komutunu vererek cache klasörünü temizleyebilirsiniz.

sudo apt-get autoclean

komutu ise bir önceki komuttan farklı olarak sadece güncelliğini yitirmiş .deb paketlerinin silinmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede dağıtımın deposundaki .deb paketleri ile aynı güncelliğe sahip .deb paketleri sisteminizde kalır ve sonradan bir indirme işlemi sırasında burada bulunan paketler kullanılır.

 

APT Cache Temizliği Yapmak Güvenli Mi?

APT cache temizliği yapmak tamamen güvenlidir. Sisteminizde herhangi bir bozulmaya ya da yavaşlmaya yol açmaz. Tek dezavantajı, aynı paketleri tekrar kurmak istediğinizde indirme işlemi yapacak ve bu süreyi bekleyeceksiniz.

Diğer Yazılar